Üye Girisi

TSK DA DAYAK SKANDALI Yazdır

TSK DA DAYAK SKANDALIEMEKLİ UZMAN JANDARMALAR DERNEĞİ
ANKARA
(06-083-090)


22 MAYIS 2013 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

TSK 'da dayak skandalı

Olay Bitlis ili Hizan ilçe Jandarma K.lığında yaşanmıştır. J. Asyş. Komando Blk.k.lığında görevli Tim Komutanı J. Üsteğmen D.K. Nöbet istirahatlı olan Uzman Jandarma E.Y. evinden çağırtarak atış alanında askerlerin önünde askerlerin atışta başarısız olduğunu söyleyerek Uzman Jandarma E.Y. ye küfür ve hakaret ederek İlçe Jandarma bölük komutanının yanına gitmesini istemiş fakat arkasından kendide gelerek aynı tavır ve davranışlarına İlçe J. Bölük komutanının odasında Üstü olan J. Yüzbaşıyı hiçe sayarak Uzman Jandarmaya karşı tehdit ve küfürlerine devam etmiştir. İlçe J. Komutanı Yüzbaşı Uzman Jandarmayı hiç dinlemeyerek odasından çıkartmıştır.

Akabinde Uzman Jandarma E.Y. diğer Komando Bölük Komutanı olan J.Yzb. T.Ç. ye bilgi vermek için makamına geçmiş görüştüğü esnada Üsteğmen D.K. tekrar diğer odaya gelerek Uzman Jandarmaya tehdit, hakaret ve küfürler ederek aniden oturduğu koltukta tekme ve yumruklarla saldırıp, E.Y. 'yi hastanelik etmiştir. Odadan gelen sesleri duyan personel ve Komando Bölük Komutanı araya girerek E.Y.'i Jandarma Üsteğmen D.K.'nın elinden almışlardır. Buna rağmen hırsını alamayan Jandarma Üsteğmen D.K İlçe Jandarma Binasının içinde ''Ben üsteğmenim, kimse Devletin üsteğmenine bir şey yapamaz, şimdi git istediğin yere şikayet et'' diye bağırdığıda belirtilmektedir.

Darp ve şiddete uğrayan Uzman Jandarma E.Y. için Hizan Devlet Hastanesinde “Darp ve şiddete maruz kalmıştır üç gün iş göremez“ şeklinde rapor düzenlenmiştir. Aynı Jandarma Üsteğmen D.K. Hizan Devlet hastanesinden “ Darp ve şiddete maruz kaldığına dair beş gün iş göremez raporu“ almıştır.

Olayda Uzman Jandarma E.Y. Jandarma Üsteğmenine karşı hiç bir söz sarf etmemiş ve hiçbir şekilde darp edici harekette bulunmadığı tanıklar tarafından beyan edilmiş olmasına rağmen, Jandarma Üsteğmene Hizan Devlet Hastane yetkilileri tarafından beş gün iş göremez raporunun verilmesi de çok manidar olduğu gibi üstünün kapatılacağı düşüncesi de hasıl olmuştur.

TSK’lerini ilgilendiren her türlü konuda Sayın Genelkurmay Başkanımız bizzat talimat vererek konunun takipçisi olmaktadır. İnanıyoruz ki bu olay karşısında da gerek Genelkurmay Başkanımız ve gerekse Jandarma Genel Komutanımız gerekli hassasiyeti göstererek olayın takipçisi olacaklarını düşünmekteyiz.

Bu durum; TSK içerisinde TSK 'lerinin büyük yükünü taşıyan Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara yapılan haksızlıkları, gördükleri zulümü ve uygulanan mobingleri bir kez daha ortaya koymaktadır. Üsteğmenin rencide edici aşağılayıcı ifadelerle şiddet kullanmasını kamuoyununda da tasvip etmeyeceğinden eminiz. Yaşanan bu olay camiamızı derinden üzmüş olup olayı şiddetle kınıyoruz. KAMUOYUNA DUYRULUR.


EMUJAD YÖNETİM KURULU ADINA

Adnan OĞUZ
E.Gazi Uzm. Jandarma

emujad.org.tr den alınmıştır.

Bu Sayfayi Facabook da Paylas

Son Yorumlar